"Hallo, Kosmos!" 122: Satanismist tänapäeval

Sel pühapäeval, 24. märtsil kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!"  külaliseks Musta Veenuse Ordu juhatuse liige ja laekur RAIDO RANDOJA.

Pärnumaalt pärit Raido Randoja õpib Tallinna Tehnikaülikoolis mehhatroonikat. Eesti satanistide ühenduse Musta Veenuse Orduga liitus ta 2005. aastal ning tegutseb seal juhatuse liikme ja laekurina. Tema huvialadeks on muusika – peamiselt metal, aga ka grindcore ja crust punk, hip-hop, drum’n’bass, roots reggae; ning tehnika, eelkõige just mootorrattad, aga ka igasugused tehnoloogilised saavutused – nanotehnoloogiast robotite ja alternatiivsete energiaallikateni. Raido Randoja on alati huvi tundnud filosoofia ja erinevate religioonide vastu, üritades neid mõista ja leides neist endale sobivaid elemente.

Arvatakse, et satanismi juured peituvad antiikses gnostitsismis ja hiliskeskaegses kuradi kultuses. Siiski pole nende seosed tänapäeval levinud satanismiga otsesed. Tänapäevase satanismi rajajaks võib pidada inglise maagi Aleister Crowley’t (1875–1947), kes vastureakstsiooniks äärmuslikule fundamentalistlikule kasvatusele pühitses end avalikult Johannese Ilmutusraamatus kuulutatud "metsaliseks 666" või Suureks Metsaliseks ja lõi vabamüürlaste organisatsiooni eeskujul Ordo Templi Orientalis'e (O.T.O.). Ta propageeris oma õpetuses instinktiivsete soovide piiramatut rahuldamist ning totaalset vabanemist ühiskondlike seaduste ja normide kütkest. 

Tänapäeva ratsionaalse satanismi loojaks peetakse gruusia, rumeenia ja elsassi esivanematest pärit Chicagos sündinud Anton Szandor LaVey’d, kes huvitus noorpõlves okultismist ja tegelastest nagu Rasputin, Cagliostro ja Crowley. LaVey jõudis tõdemuseni, et kristlik kirik põhineb silmakirjalikkusel ning inimese lihalik loomus on tugevam kui tema religioon. 1966. aasta volbriööl asutas ta San Franciscos Saatana Kiriku (Church of Satan) ja deklareeris Saatana ajastu saabumist. Tema eesmärgiks oli koguda kokku mõttekaaslased, et ühise energia abil äratada üles looduse tume jõud, mida kutsutigi Saatanaks. LaVey nägemuse järgi pidi Saatana Kirik olema institutsioon, mis pakuks liha ja intellekti salgamise asemel mõistust, iharaid soove ja pidutsemistahet ning sellest kujunes äärmiselt teatraalne ja ritualiseeritud suund. Hiljem, 1970. aastate keskpaigas kaotas Saatana Kirik oma elitaarsuse ning muutus massiliseks ja filosoofiast sai ideoloogia. LaVey sulest pärineb ka tänapäeva satanismi baastekst Saatanlik Piibel. Tänapäeval nähakse Saatanat pigem impersonaalse väena kui isikuna, teda mõistetakse kui ürgenergiat. Saatan on LaVey käsitluses progressi vaim ja vabadusse juhtivate mässude algataja, vabastava ketserluse ja individualismi kehastus.


Saates selgub:

Mis on tänapäeva satanismi põhiolemus ja selle lõppeesmärk?

Mis tegelane on see Saatan, Lucifer, Pimeduse vürst ja mis on tema sõnum?

Millega tegeleb Musta Veenuse Ordu?

Millest on juttu Saatanlikus Piiblis?

Miks on satanism ühiskonnas põlu all?

 

Lisalugemist teema kohta leiab Musta Veenuse Ordu kodulehelt

Loe Raido Randoja satanistiks kujunemise lugu 31.10.2010 Eesti Ekspressist


Kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee  


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Margus Müür ja Sirje Raud 

 

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}