"Hallo, Kosmos!" 47: Ajurveeda - iidne tervisesüsteem

Sel pühapäeval, 1. mail kell 14 uurib saade "Hallo, Kosmos!" iidset tervisesüsteemi, mida tutvustab kuulajatele ajurveeda spetsialist ALEKSANDR DRELJOV.

Lääne meditsiini kõrgharidusega Aleksandr Dreljov on ajurveedat õppinud Venemaal ja Indias. Tema meditsiini-resümeest leiab veel tiibeti ja hiina meditsiini, erinevaid massaažisuundi (klassikaline-, spordi- ja ravimassaaž, tai jooga massaaž jpt) ning ta tunneb ka traditsioonilisi slaavi ravimeetodeid.

Ajurveeda – sanskriti keeles "elu teadus" – aitab inimest täiusliku tervise ning kehalise ja hingelise heaolu ja tasakaalu poole, ravides teda tervikuna, mitte ainult konkreetset terviseprobleemi. Püüeldakse ka teadvuse arendamise, elu mõtte ja olemuse mõistmise poole. Aleksandri sõnul on ajurveeda "meditsiini isa", millel vanust teadaolevalt kümme tuhat aastat, kui mitte rohkemgi.

Ajurveeda õpetuse kohaselt tegutsevad inimeses kolm peamist jõudu ehk doshat: vata, pitta ja kapha, mis kujundavad inimese keha funktsioneerimise põhilaadi ja mille tasakaalu häirimise tulemuseks on haigused. Tasakaal saavutatakse mitmesuguste ravimtaimede kasutamise, spetsiaalse toitumise, kosutavate massaažide ja marmaravi, jooga ja meditatsiooni ning muude võtete abil.

Saates selgub:

Mis on ajurveeda neli põhieesmärki?
Mis on naiste ja mis meeste dharma?
Sattva, rajas ja tamas toidud meie menüüs?
Millised on ajurveeda süsteemi viis elementi ja kuus maitset?
Mis iseloomustab kolme doshat ehk kehatüüpi – vatat, pittat ja kaphat?


Aleksandr Dreljovi koduleht www.aurea.ee

Kuulajatel on võimalus võita raamat: Dr. Ernst Schrott "Ajurveeda igaks päevaks"

Saate muusika valib Heidy Purga


Külasta kosmonautide klubi www.facebook.com/hallokosmos

 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Monika Tamm, Sirje Raud ja Margus Müür 

 

 

 

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}