"Hallo, Kosmos!" 82: Tiibeti meditsiin

Anu Rootalu ekskursioon iidsesse tervisesüsteemi

Sel pühapäeval, 20. mail kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külaliseks Tiibeti meditsiini arst ANU ROOTALU.

Anu Rootalu on kümme aastat õppinud ja praktiseerinud Tiibeti traditsioonilist meditsiini (International Academy for Traditional Tibetan Medicine, õpetaja dr Nida Chenagtsang) ja 2009. aastast ka Tiibeti elementide astroloogiat (õpetaja Lama Lobsang Darjy). Ta on diplomeeritud tiibeti terapeut (lõputöö teema: "Ku-nye application during pregnancy and after delivery") ja rahvusvaheline tiibeti ku-nye massaaži ja teraapiate õpetaja. Tiibeti meditsiini õpingud lõpetas ta 2011 aastal (lõputöö teema: "Tibetan Materia Medica based on Se-`bru Nyi-ma`i dKyil-`khor") ning on nüüd oodatud õpetaja mitmel pool Euroopas. Lisaks on Anu Rootalu õppinud klassikalist meditsiini Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis, kus omandas ämmaemanda eriala.

Vanim teadaolev kirjalik materjal tiibeti meditsiini kohta on 3900 aastat vana tekst gSo rig ’Bum bZhi. 7.- 8. sajandil kaasajastas ja täiendas dr Yuthok Yonten Gonpo vanem ’Bum bZhi teksti ning see sai tuntuks uue nime all rGyud bZhi  ehk "Neli Tantrat". 12. sajandil täiustas dr Yuthog Yonten Gonpo noorem meditsiinilikaanonit rGyud bZhi, millest sai tiibeti meditsiini fundamentaalne teos ja tema üks seisukohti oli ka, et heaks arstiks saamiseks peab esmalt arendama arsti meelt (eetika, empaatia, altruism jm).

Tiibetis on alati pööratud esmatähelepanu keha energiasüsteemile, alles seejärel füüsilisele aspektile. Läänes on aga vastupidi. Läbi meditatsioonipraktikate on tiibetlastel olnud võimalus põhjalikult oma keha tundma õppida ja nii on nad avastanud kaks energiatkuuma (tsha wa) ja külma (grang wa).

Tiibeti filosoofia kohaselt koosneb kõik universumis viiest elemendist, milleks on ruum (Nam mKha’), õhk (rLung), tuli (Me), vesi (Chu) ja maa (Sa). Ei ole olemas midagi, mis koosneks millestki muust. Ruum on tühjus. Selles tekib liikumine ehk tuul. Liikumisest tekib kuumus ehk tuli. Tuli ja liikumine koos tekitavad auru, mille kondenseerudes tekib vesi. Tuule, tule ja vee koostoimel tekib sade ehk maa. See on loomisprotsess. Lahustumis- ehk suremisprotsess on täpselt vastupidine.
Needsamad viis elementi loovad kolm energiat: nn tuule (rLung), sapi (mKhris pa) ja lima (Bad kan). Tuul on liikuv, kerge, neutraalne, sapp on kuum ja lima külm.


Saates selgub:

Mis saab siis, kui meie LA-energia otsa lõppeb?

Mida kõike saab saab pulsi järgi ennustada?

Milliseid erinevaid deemoneid on olemas ja kuidas nendega rahu teha?

Kuidas ravitakse mantrate ja Kuldse Nõela abil ning mis mõju on kalliskiviravimpillidel?

Mis juhtub meiega peale surma ja mis on vikerkaarekeha?

 

Uuri lisa www.tiibetimeditsiin.eeSaatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Margus Müür ja Rauno Viltrop

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}