"Hallo, Kosmos!" 61: Kabala ja sufism

Sel pühapäeval, 11. augustil kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külaliseks auväärne emeriitprofessor – juudi ja islami müstika asjatundja KALLE KASEMAA.

Kalle Kasemaa õppis algul küll teede ja sildade ehituse inseneriks aga peale nõukogude armeed jätkas ta õpinguid teoloogia vallas. Ta oli Tartu Ülikooli usuteaduskonna taasrajaja ja dekaan ning on täna emeriitprofessor. Ta on pidanud ka pastoripõlve, olles Palamuse ja Võnnu koguduste hingekarjane. Alates aastast 1989 on ta ajakirja Akadeemia toimetuskolleegiumi liige ja 1992. aastast Eesti Kirjanike Liidu liige. Kalle Kasemaa on Rootsi Uppsala Ülikooli ja Iisraeli Haifa Ülikooli audoktor ning Eesti Araabia Seltsi ja Uku Masingu Kolleegiumi liige.

Polüglotist Kasemaa alustas tõlkijana 1980. aastal ja on tänaseks tõlkinud üle poolesaja teose, peamiselt heebrea, uuskreeka ja araabia aga ka jidiši, prantsuse, saksa, kymri keelest, vahendades peamiselt kreeka ja iisraeli kirjandust. 2006. aastal pälvis Kasemaa Kultuurikapitali kirjanduse aastapreemia tõlke kategoorias Nikos Kavvadiase teose “Vahikord” eest.

Judaismi müstilise voo kabala kohta on öeldud, et see on valem Jumala ja maailmakõiksuse mõistmisele. Enamik kabala vorme õpetab, et pühakirjas on igal kirjatähel, sõnal ja numbril varjatud tähendus. Kabala kolmeks tuntuimaks raamatuks peetakse Sefer Yetzirahi ("Loomise raamat"), Zoharit ("Sära raamat") ja apostel Johannese ilmutusteraamatut.

Islami müstiline dimensioon sufism on Muhamedi tee – läbi selle võib jõuda Jumalani. Sufide põhi-idee ongi aidata inimesel jõuda sisemise valguseni oma südames, ükskõik milliseid meetodeid kasutades. Sufismis on loovuse ja sügavuse konsentratsioon väga kõrge – sufi teed käisid ja käivad poeedid, kirjanikud, kunstnikud, teadlased, jne. Läänemaailmas on üks tuntumaid sufi poeete 13. sajandil elanud müstik Mawlānā Jalāl ad-Dīn Muhammad Rūmī, kes oli ka Mevlevi pöörlevate dervišite vennaskonna looja.
 
Saates selgub:

Mida kujutavad endast intellektuaalne ehk teosoofiline, emotsionaalne, prohvetlik ehk ekstaatiline ja praktiline kabala?

Kuidas traditsiooniline islam ja sufism omavahel läbi saavad?

Mida tegi Jumal enne selle maailma loomist?

Miks dervišid pöörlevad ja vahel ka uluvad?

Mis on kümme sefira´d?


Saate muusika valib Kalle Kasemaa endine õpilane Tartu Ülikooli usuteaduskonnast Kaarel Kuurmaa

Uuri Kalle Kasemaa tõlgitud raamatute kohta

Hakka virtuaalkosmonaudiks! 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud ja Margus MüürMuusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}