Ilmar Raag: meie ettekujutus Venemaa majanduslikust saatusest on natuke vildakas

Režissöör Ilmar Raag, kes 2012.-2013. aastal filmis Venemaal oma uut linateost "Ma ei tule tagasi", tunnistas, et eestlaste ettekujutus idanaabrist on olnud veidi vildakas.

"Mida vähem Venemaaga või ida poole jääva alaga suhtleme, seda enam meie pilt nendest moondub. Ma tahan siinkohal ka iseenda jaoks tõmmata piirid, et kuskilt algab poliitika, kuskil on valitsus. Olgu siinkohal öeldud, et ma ei poolda Kremli praegust poliitikat, aga teisest küljest, kui sa Venemaal oled, võid sa niimoodi ringi käia ja elu elada, ilma et sa poliitikast üldse midagi teaks," rääkis Raag Raadio 2 saates "Eetris on Ingrid Peek".

Ta tõi näite, et kui aastate eest loeti Peterburi metroos raamatuid, siis tänaseks on pilt muutunud. "Praegu on see nagu Tokyo metroos. Inimestel on kõrvaklapid peas, e-lugerid, erinevad iPadid. Venemaa suurlinnad on väga-väga lääne välimusega, kohati," arvas Raag ja lisas, et igas linnas on siiski ka oma Lasnamägi.

Mees selgitas, et ühe osa filmi tegevusest võtsid nad üles Peterburis ja teise osa Valgevenes, kus loodeti filmida ka Venemaa teid. "Valgevene teed on nii korras, et kujutada Vene kaugeprovintsi veidi auklikke teid oli seal ilmvõimatu," ütles Raag. Ta lisas, et Valgevene jättis mulje kui vaene Poola, kuid kindlasti mitte kui Venemaa.

Selle aasta juulis külastas Raag aga üht Venemaa filmifestivali ja pidi tunnistama, et ka Moskvast ida pool on külaelu ja teed üsna korras. "Meie ettekujutus nende majanduslikust saatusest on natuke vildakas olnud. Nafta raha teeb seal imesid," rääkis Raag.

Kuula Ilmar Raagi saates "Eetris on Ingrid Peek" esmaspäeval, 22. septembril 2014

Toimetas
Rutt Ernits, Menu.err.ee
Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}