Rindemeeste jutud: palgasõdur Martin Plaser & rindeoperaator Ivar Heinmaa

Neljapäeval, 28. juunil kõlasid R2 eetris karmid lood: saatejuht Ingrid Peek uuris sõjakoleduste kohta rindejoone spetsialistidelt – saatekülalisteks olid palgasõdur ja noorkirjanik MARTIN PLASER ning hinnatud rindeoperaator IVAR HEINMAA.

Aastaid Eesti kaitseväes teeninud ja tänaseks reservis olev allohvitser Martin Plaser kirjutas (ja Kaur Kender toimetas) palgasõduri elust pajatava karmi, dokumentaalfantaasia žanrisse paigutuva raamatu "Minu teine miljon", mille tekst lõikab lugejasse halastamatult nagu vahe nuga.  "Tahtsin kirjutada loo sõduriks saamisest ja vastata küsimusele, kas sellest elust on võimalik välja astuda. Kõige isetum eesmärk sellel raamatul oli väljendada ideed, et sõdur kui tööriist võiks õppida, mõelda ja öelda. Tahaksin kummutada sõdurite kui põmmpeade imagot," sõnab ta ning arvab, et see raamat aitab kaasa maailma olukorra parandamisele. 

"Ükski kaader pole nii hea, et tasub oma eluga riskida," ütleb rindeoperaator Ivar Heinmaa - kõrgelt hinnatud kaameramees, kes ei löö risti ette ühegi missiooni ees ja on filminud maailma kõige koletumates kohtades, mille seast on tema sõnul Tšetšeenia kahtlemata kõige õudsem paik siin maamunal, kus ta on käinud. Ta lisab, et kui kunagi tuleb pakkumine kohta, kuhu ta ei julge minna, siis paneb päevapealt ameti maha. Seni sellist kohta planeedil leidunud pole ja läbi on käidud tal üle 95 riigi. Aprillis ilmus Ivar Heinmaa dokumentaalfilm "Tšernobõli samuraid" kunagise katastroofikolde likvidaatoritest.

"Siin me oleme" on Raadio 2 eetris kell 13-16

Kuula intervjuud Martin Plaseriga

Kuula intervjuud Ivar Heinmaaga


Pildil James Blake Miller, foto autor Luis Sinco / Los Angeles TimesMuusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}