Raadio 2 alustab ökotsiidi vastase nädalaga

23.-29. septembrini on Raadio 2-s "Peatame ökotsiidi Euroopas" liikumisele pühendatud nädal, mille käigus pööratakse erinevates saadetes rohkem tähelepanu keskkonda ja selle kahjustamist puudutavatele teemadele.

Raadio 2 on olnud alati huvitatud ühiskonnas aktuaalsete ja oluliste teemade käsitlemisest. Samuti hoolime sellest, et meie planeedi ja selle ökosüsteemide seisukord oleks kõikidele elusorganismidele elamiskõlblik. Ökotsiid – see on konkreetse ökosüsteemi ulatuslik kahjustamine või hävitamine.

"Lõpetame ökotsiidi Euroopas" kampaania on väga eriline: kui iga viiesajas eurooplane annab oma allkirja, võib see viia seaduseni, mis seisab vastu inimkonna isekusele. Looduse ulatuslikku hävitamist hakatakse käsitlema sarnaselt inimelu hävitamisega – sellest saab kriminaalkuritegu. Hetkel aga selline seadus puudub. Kui saame 2014. aasta jaanuariks kokku miljon häält kogu Euroopast, on Euroopa Komisjon kohustatud kaaluma, kas alustada seadusloomeprotsessi, mis muudaks ökotsiidi kuriteoks kogu Euroopa Liidus.

Täpsemalt soovib kampaania "Lõpetame ökotsiidi Euroopas", et ökotsiidi põhjustamise eest saaks selle toimepanijaid otseselt vastutusele võtta, olgu ökotsiid toime pandud Euroopa Liidus või selle ettevõtete poolt väljaspool Euroopa Liitu. Samuti soovib kampaania, et Euroopa Liitu ei imporditaks enam tooteid, mille valmistamisega kaasneb ökotsiid, ning et Euroopa Liidu finantsasutused ei suunaks enam investeeringuid ökotsiidi põhjustavatesse tegevustesse, vaid et antaks tõeline tõuge päris rohemajandusse.

Lähemalt saate teemaga tutvuda ja oma hääle anda siin: http://www.endecocide.eu/ (eestikeelne leht).

Kampaaniat "Lõpetame ökotsiidi Euroopas" kommenteeris sihtasutuse Teeme Ära algataja ja juht Rainer Nõlvak järgmiselt: „Ausalt öeldes olin üllatunud leides sellise algatuse. Arvasin, et laiaulatuslik ökosüsteemide hävitamine on juba aastaid tagasi seadusevastaseks muudetud. Tuleb välja, et pole! Tuleb välja, et Euroopa Liidu firmadel on täiesti legaalne põhjustada loodusele teiselpool Maakera püsivaid kahjustusi ning olla karistusest puutumata. Muudame selle olukorra minevikuks!“

Raadio 2 võtab tuleval nädalal erinevates saadetes vaatluse alla keskkonda puudutavad teemad. Saates „Siin me oleme“ astuvad järgmise nädala jooksul üles Kadri Kalle (eestipoolne "Peatame ökotsiidi Euroopas” kodanikualgatuse eestvedaja), Anne Luik (Eesti maaülikooli professor, mahepõllumajanduse spetsialist: mahepõllumajandus, mesilaste suur suremus ja mõju maailmale), Agni Kaldma (Eestimaa Looduse Fond: naftareostused), Henri Laupmaa (Teeme Ära!, TedX Tallinn, Presidendi Mõttekoja liige, Eestimaa Looduse Fond).

Lisaks puudutatakse teemat ka hommikuprogrammis "Silmad Lahti“, küll pisut meelelahutuslikumas võtmes. Keskkonnateemat käsitleb lähemalt ka saade "Hallo, Kosmos!”.

Jälgi ökotsiidi vastase nädala tegemistega toimuvat Raadio 2 koduleheküljelt.Vaata veel...
Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}