Mart Sander rääkis Tõnu Pedaruga raskete aegade muusikast

Neljapäevases saates „Siin Me Oleme“ käis külas Mart Sander, kellel sai just valmis uus plaat, millel nimeks „Valgre sõbrad - Raskete aegade laulud“. Album on 40-date stiilis ja pühendatud Raimond Valgre 100. juubelile, kuid väikse „konksuga“. Sander leidis nimelt, et kuna Valgre-rada on väga palju tallatud, tuleks leida albumile pisut teistsugune, värskem suund. Niisiis koondas Sander albumi ümber mitmeid Valgre-aegseid heliloojaid, kes on jäänud avalikkuse jaoks teenimatult tähelepanuta või koguni täitsa varju.

Mõned heliloojad, keda album tutvustab uuesti Eesti avalikkusele on Boris Kõrver, Evald Vain, Paul Tammeveski, Leo Normet ja tänasel päeval pigem kirjanikuna tuntust kogunud Valter Ojakäär. Sander väitis, et nende loomingut võib isegi tunda, kuid üldjuhul ei tunta heliloojat muusika taga.

Album ise on olemuselt helge, unistav, kuid samas ka siiras ja aus. Sander kommenteeris, et ehkki 40-dad on kõige traagilisem aeg iseseisva Eesti ajaloos, tahtsid inimesed siiski tunda end hästi ja ilusana ning kaotada karm reaalsustunne. Valgre ja temaaegsed heliloojad tegid sel ajastul ära suure töö „reaalsuse kaotamisel“.

Miks aga jäid teised heliloojad Valgre varju sel ajal? Sander arvas, et Valgre tuntusele aitas kaasa väga palju ta traagiline elulugu. Teised temaaegsed heliloojad ei surnud traagiliselt ega joonud end põhja, vaid nokitsesid edasi ja tegid muusikat hingega, kuid ilma Valgrele omasele oreoolita ja lõpuks vajuski nende looming unustusse, et kunagi neid uuesti avastataks.

Uue plaadi lugusid saab kuulata juba sel nädalavahetusel Pärnus, kontserdil „Kummardus Valgrele“. Albumit saab osta juba peagi ka Mart Sandri galeriist.

Kuula saatetundi uuesti siit!

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}