Reispassi mikrofon asus seekord Telliskivi Loomelinnaku Erinevate Tubade Klubis, kus leidis aset jututund nimega "Ära ole turist!". See on sari, kus sihtriigi eksperdid räägivad ausalt ja avameelselt, mil viisil on võimalik reisil minna rohkem kohalikuks, saada aimu elust "siin, praegu ja päriselt", jätta endast maha hea mulje ja positiivne jalajälg, jõuda sügavamale kohalikule mõistmisele – ühesõnaga, kuidas olla reisides teadlikum, vähem "turist" ja rohkem "kauge külaline" või hoopis "kohalik".
Kagu-Aasia vilgub eestlaste "reisiradaril" juba tükemat aega heleda tulega. Osade jaoks on Tai või Filipiinid "uus Egiptus", kus meri soe, toit maitsev ja kohalikud kummarduvad ka veidi kergema rahakoti ees lugupidavalt ja tänulikult. Ka seljakotimatkajate jaoks on Vietnam või Laos paigad, kus on palju põnevat ning keegi ei "söö sind ära", kui räägid kohalikega vaid rahvusvahelistes keeltes. On ilmne, et mõlemad turismiliigid on Aasias tugeval tõusuteel ning see vajutab oma jälje nii kohalikku kultuuri kui ka ränduri emotsiooni, kes otsib ikka veel seda viimast "turismist puutumata paradiisiranda", kuid samas oleks ikkagi tore, kui keegi seal rannal sulle kookospähkli matšeetega pooleks lööb ning sinna ka morsikõrre sisse torkab.
Esinejad:
Karin Dean on Tallinna Ülikooli Kagu-Aasia uuringute dotsent ja vanemteadur. Ta on elanud ja töötanud Tais, Hiinas, Singapuris ja Vietnamis. Kogu Karin Deani teadustöö alates doktoritööst toetub etnograafilistele välitöödele valdavalt Myanmari (Birma) piiriüleste vähemusrahvuste hulgas Myanmaris, Hiinas ja Tais. Temalt on ilmunud ka põhjalik raamat "Kagu-Aasia. Riigid, rahvad, ühiskonnad".
Reisikirjanik Rene Satsil valmis äsja raamat "Sri Lanka nüüd". Ta on rännanud Pakistanis, Afganistanis, Myanmaris, Kambodžas, Malaisias, Singapuris ning pikemalt elanud Laoses, kus aitas kohalikel matkameestel käivitada õiglase turismiga tegeleva ettevõtte.