Maagiliseks realismiks nimetatakse õpikutes kirjanduslikku stiili, kus reaalse maailma kirjeldusse on põimitud ebarealistlikke, fantaasiaküllaseid ja kummalisi elemente. Kus muidu usutavasse maailma hüppab järsku sisse midagi, mis ei ole tavamõistusele usutav. Kuulsaim näited sellest kirjandusest on Colombia kirjaniku Gabriel García Márquez 'i looming.
Kuid aines selleks tuleb ikkagi elust enesest. Ning just Lõuna-Ameerikas on see kummalis-seletamatu segunemine reaalsusega sedavõrd kohal, et piir reaalsuse ja unenäolisuse vahel kipub hägustuma. Mis on tõeline, mis on illusioon? Ning tõeliselt "masterdad" maagilist realismi siis, kui enam seda küsimust endale ei esita. Sest lõpuks polegi ju vahet, mis on päris ja mis ei ole - kui me seda niikuinii ühel viisil tõelisena tajume.
Reispassi 7. hooaja viimases saates toon teieni lood elust enesest, mis minu jaoks maagilise realismiga kokkupuudet omavad. Olgu selleks siis "peaaegu" takso ärandamine kohe pärast esmakordset Peruusse jõudmist; tornaadoga läbi akna õue kantud sularaha täis madrats (ja sellel Aladdin'ina otsas istuv raha omanik); rummiklaasi taga tukkuv maailmakuulus konnamürgiavastaja; või paarkümmend alasti valget gringo´t džunglis reality show'd tegemas, keda nüüd - vastupidiselt varasematele aegadele - ise tavalisi riideid kandvad põlisindiaanlased salaja uudistamas käivad.
"Reispass" on reisisaade, kus rännatakse mööda kaugeid ja kaugemaid paiku, nauditakse reisimist kogu keha, vaimu ja kõigi kuue meelega, nuusutatakse Päris Elu Hõngu ning räägitakse teadlikumast reisimisest. Lisaks saatekülalistele ning mõtterännakutele mööda eksootilisi maid on fookuses ka erinevad reisimise viisid ning reisimisega seotud praktilised küsimused. Seega on Reispass mõeldud mitte vaid tugitooli-, vaid eelkõige aktiivsele reisijale. Keskmes on inimene ja tänapäev, elu siin ja praegu.
Saatejuht Ivo Tšetõrkin on ninast sabani seotud rändamisega. Tema teiseks koduks on Peruu ja Amazonase vihmamets, millest on valminud artiklid, raamat "Minu Amazonas. Jõkke pissimine keelatud!" ning ka ETV reisisari "Õhinapõhised Peruus". Ivo korraldab reise ning viibib suure osa aastast Eestist eemal, seega valmivad paljud saated raadiodokumentalistika ja gonzo-ajakirjanduse vaimus – salvestuskohaks sobib ühtemoodi hästi Havanna tänav, Mehhiko ookeanikallas, Tai "punnvõrr" ning Amazonase sirisev vihmamets. Piilume nurgatagustesse ning avame salauksi, mida pole kirjas üheski reisiraamatus – igal pühapäeval kell 15:05 ning podcastis ja järelkuulamises nii öösel kui päeval.