Laiem avalikkus teadvustas skisofreeniahaige matemaatiku John Nashi olemasolu filmi "Piinatud geenius" vahendusel. Skisofreeniahaigel on raskusi reaalsuse mõistmisel ning nad kogevad segadusse ajavaid luulusid. Tihti näevad nad selliseid, milles salapärased organisatsioonid või valitsused kavandavad nende kahjustamist ja tagakiusamist.
John Nashi piinasid just sedalaadi salaluurega seonduvad haiguslikud pettekujutlused. Tema vaimu piinanud vaevad on filmi keskne teema. Geeniuse osa käsitletakse möödaminnes ehk seda isegi veidi häbenedes.
Geniaalsus võimaldas John Nashil hoomata normaalseks peetavat rahvast vaevava skisofreenia-laadse nähtuse olemasolu. End vabaks, iseseisvaks ja ratsionaalseks pidavaid inimesi eraldi ning üheskoos sunnib arusaamatu väline jõud tegutsema moel, mida nad ei tahaks või olema olukorras, milles ei sooviks olla jne. Nähtust tuntakse Nashi tasakaaluna. Selle avastamise eest sai ta Nobeli preemia. Seda mitte meditsiini vaid majandusvaldkonnas.
Suurt vahet pole. Majandus diagnoosib raha abil inimesi isegi rohkem kui kõik psühhiaatrid üheskoos. Majandus on inimesele ainulaadne käitumisvorm. Raha kasutades, avalduvad pea kõik inimeste luulud, pettekujutlused, fantaseeringud, ebaadekvaatsed enesekäsitlused ning muud irratsionaalsed käitumismustrid.
Inimeste ebaadekvaatsete enesehinnangute kirjeldamise eest on poole sajandi jooksul välja antud mitu Nobeli preemiat ning seda just majanduse valdkonnas. Teiste seas on auhinna saanud grupikäitumist ja piiratud ratsionaalsust uurinud Herbert Simon, tunnete ja arutelu vahemaastikule eksinuid kirjeldanud Daniel Kahneman ning inimesi soovitud suunas nügima õpetanud Richard Thaler.
John Nashi kirjeldatud tasakaal on olukorra kujundatud lõks, milles kahel või enamal osapoolel võib olla halb ning nad eelistaksid teha teisi valikuid, kuid ei saa. Nad jätkavad kannatamist, süüdistades oma hädades kõiki teisi, samas kalduvad nad hirmutavate luulude tõttu olukorda halvendama.
Geopoliitilist skisofreenia-laadset patiseisu tuntakse inglise keelest tuletatud lühendi all MAD. Sõna tähistab otsetõlkes hullu, milles on omajagu tõtt. Formaalseks sisuks on Nashi tasakaalul rajanev vastastikku tagatud hävitamine (mutually assured destruction). End ratsionaalseks pidavad tuumarelvaga osapooled tunnistavad, et relvast on rohkem kahju kui kasu, aga ilma ka ei saa.
Tuumarelva omamine on kallis ning selle kasutamine päädib kasutajate endi hävimisega. Hetkekski magama jäämist välistavas, närve kurnavas pingelises tasakaalus kulutatakse kasvaval hulgal ressursse agressiivse võimekuse arendamisele. Samas teatakse ise väga hästi, et mida suurem on pinge, seda vähemast ja murdumise vallandamiseks piisab juhuslikkusest. Nad eelistaks rahu ning kasutaksid piiratud ressursse heaolule, aga ei saa, sest meeltes on luulud teiste kurjadest kavatsustest.
MAD lühendi jätkuna on aeg harjuda uue, selle edasiarendatud versiooniga MAIM. Inglise keelest tõlgituna tähendab see sandistamist, ennustades jätkuvalt halba. Akronüümi taga on ingliskeelsed sõnad mutual assured AI malfunction ehk vastastikku tagatud TI-rike. Seejuures võib rikke esile kutsuda tuumapommi rünnakuga.
Hoiatava lühendi autoriteks on kolm TI-maailmas tuntud inimest Dan Hendrycks, Eric Schmidt ja Alexandr Wang. Kolmiku koostatud superintellekti strateegia käsitleb ülivõimsa TI valmimisega kaasnevat tuumapommi-laadset julgeoleku riski. Sarnaselt tuumapommile tähendaks ülivõimsa TI omamine maailma ohustava võimu omamist. Seda ei saa peatada ega tagasi keerata juba mainitud Nashi tasakaalu tõttu.
Mõeldes ühe osapoole potentsiaalile, leiab aset võidujooks. Esimesena väga võimeka TI saavutamisega rakendub intellektiplahvatus, kui võimas TI hakkab ise oma võimekust arendama. Suuremat intellektuaalset võimekust saab kasutada endale täiendava edu loomiseks ning teiste maha surumiseks. Näiteks arendades uut tüüpi relvi jne.
Taoline areng on ohtlik mitmel põhjusel. Kiirustades tehakse vigu ning ollakse ohtlik iseendalegi. Mõistagi peetakse suurmaks ohuks võimsa TI sattumist halbadesse kätesse. Praegu on selgelt vastanduvaid osapooli kaks: USA ja Hiina.
Strateegia koostasid ameeriklased. Nende arvates peavad võimast TI-d arendama demokraatlikud riigid. Sellel kohal tärkab õigustatult irooniline muie ja usalduse kaotuse õõnes tunne. Ideaalis on mõte siiski õige. Strateegias esile toodud vastastikku tagatud TI-rike kajastab tulevikku, milles valedesse kätesse sattunud ülivõimas TI tuleb teha kahjutuks.
Strateegias pakutakse mitut vähem agressiivset varianti kollegiaalsetest kokkulepetest, võimsate kiipide ekspordi piirangute, enda arvustuskeskuste peitmise kuni võimsa vastuluureni. Agressiivsemad meetmed on küberründe võimekuse arendamine, spionaaž ja vastaste arendustöö saboteerimine. Vajadusel peab arvestama ka vastaste arvutuskeskuste pommitamisega.
Tegemist on vastastikkuse kahjustamise Nashi tasakaaluga. Tuumasõda piirava MAD-loogika järgi peaks vastastikune TI kahjustamine hoidma kurjust tagasi. Strateegia autorid kritiseerivad viimse päeva ennustajaid ning jaanalinnu moodi pead liiva peitvaid juhte. Nad loodavad ratsionaalsuse võitu, sündiv vastastikune pinge sunnib otsima konstruktiivseid lahendusi ning sel teel stabiliseeritakse progressiivne arengutee.
Paraku on reaalses elus USA usaldamatus ning selle dokumendi koostamist motiveerib seda ilmsemalt veendumus peagi saabuvast üliintellektist. Teisisõnu USA käitub nagu piinatud geenius.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.