Levinud soovituse järgi võib ignoreerida mida keegi räägib või lubab. Tegeliku tõe toob esile tema tegutsemine. Vaatluseks sobib ka inforuum. Näiteks on võimalik Google päringute analüüsi töövahenditega avastada haiguspuhangute algust või mõne kiiresti leviva sotsiaalse nakkuse levikut. Terviseprobleemide ilmnemisel küsivad paljud hädalised abi Dr. Google käest, kirjeldades enda või lähedase sümptomeid, ravi või muid haigusega seotud muresid. Näiteks "gripisümptomid", "maitse- ja lõhnakaotus" või "kuidas ravida köha" päringute suurenemine viitab reaalajas arenevale haiguspuhangule, tihti enne ametlikke epideemia hoiatusi. Uurida võib ka erinevate sotsiaalsete juhtumite või muude fenomenide tõusu ja kustumist.
Sarnase meetodiga saaks teada millistele teemadele ja ülesannetele soovitakse abi tehisintellekti keskkondades. Nii võiks kirjeldada millistes valdkondades ja milliste ametitega seotud ülesannetega pöördutakse TI poole. Mis omakorda võimaldab hinnata millistes tegevusvaldkondades püüavad töötajad end TI abiga tõhusamaks muuta. Või siis, sama hooga spekuleerida inimese töise panuse asendamise potentsiaali osas.
Üks suurtest TI arendajatest, populaarse Calude.ai teenuse arendaja, Anthropic, koostas antud idee põhjal uudse majandusindeksi. Tegemist on esmakordse avalikusega jagatud vaatega TI teenuse kasutajaskonna vajaduste mustritesse. Miljonitele anonüümseks muudetud vestlustele rajanev vaade avab selgema ja realistlikuma pildi, kuidas töö müügi majanduses kasutatakse TI abi oma ülesannete lahendamisel. Andmekogu tehakse avalikus ja kõik keda huvitab ja omab oskuseid, või küsib abi TI käest, saab uurida ja avastada, mõnedel hinnangutel tööstusrevolutsiooni järel teise suure sotsiaalse mullistuse algust. Või leida tõendeid, et need jutud on alusetud.
Antud vaade on huvitav ka sissejuhatuseks esitatud mõtte kontekstis. Anthropic ei küsi inimestelt nende TI kasutamise kohta, ega püüa teelehtedelt tulevikku ennustada. Neil on vahetu võimalus vaadata otse kuidas tehisintellekti tegelikult kasutatakse.
Uuring keskendus TI’le antud ülesannetele. Milledest osa on unikaalselt seotud ühe või kitsalt määratletud ametitega. Samas võib mitu töövõtuvormi sisaldada kattuvaid tööülesandeid. Viimase näiteks on visuaalne sisuga ülesanne, mida võivad teha disainerid, fotograafid, turvakontrolli teostajad või radioloogia eriala arstid. Mõned ülesanded on sellised mille puhul on ilmne küsija soov oma tööd automatiseerida, ehk lasta TI’l see enda eest ära teha. Teisel juhul võib töise vestluse põhjal eristada juhtumid, milles küsija mida ilmsemalt suurendas TI abil oma võimekusi.
Näiteks kasutatakse TI keskkonna võimalusi arvuti programmikoodide loomiseks. TI abil valmib soovitud funktsionaalsusega kood enamasti mõne sekundiga, kui inimesel võib sama tulemuse peale kuluda tunde. Uudses töökorralduses vabaneb inimese intellektuaalset ressursi, milles vaid osa kuluks loodud koodi kontrollimisele.
Anthropic lähtus indeksi loomisel soovist saada aimu kuidas TI on juba on majandusse integreeritud. Edaspidiste ülevaadetega peaks joonistuma pilt kuidas TI rakendub erinevate ülesannete ja erinevate ametite lõikes. Tõenäoliselt asuvad teised analoogse TI teenuste arendajad avaldama omi indekseid. On ju selleski valdkonnas tegemist klientide hõivamise võistlusega.
Anthropicu esimese Majandusindeksi peamistest järeldustest ilmneb, et enim ülesandeid oligi seotud juba mainitud tarkvaraarendusega. Mille kõrval oli teine suur kasutusvaldkond tehnilise teksti koostamine. Seejuures rohkem kui kolmandiku seda tüüpi ülesandeid andnute põhjal hinnatakse, et TI kasutus moodustas vähemalt veerandi erialaste ülesannete teostusest. Ligemale 4%, ehk iga 25’dal juhul paistis, et Claude.ai teenusega tehti ära kolmveerand tööülesannetest.
Antud kogemuse põhjal hinnatakse, et 57% kasutusjuhtude puhul oli tegemist oma töise asjatundlikkuse ja võimekuse suurendamisega. Ehk TI kasutati koostöö võtmes. Näiteks sooviti, et TI kontrolliks olemasoleva programmikoodi vigu või muudaks seda tõhusamaks. Ülejäänud 43% puhul domineeris TI kasutamine oma ülesannete automatiseerimiseks või otsesteks tööülesannete täitmiseks. Nagu näiteks kogu arvutikoodi kirjutamine.
Suurim kasutusvaldkond oli seotud arvutite ja matemaatikaga. Millest umbes kolm korda väiksema osa moodustas kunsti, meelelahutuse, spordi ja meediaga seotud ülesannete spekter. Enam-vähem samas suurusjärgus olid haridusvaldkonnas õpetamisega seotud tööd nagu ülesannete või õppematerjali koostamine. Seega mitte õpilaste soovid lasta koolitöö ära teha. Paarikümnest valdkonnast kõige väiksema osa moodustasid põllumajandus, kalandus ja metsandus. Ühtlasi ilmnes, et TI kasutamine on levinum keskmise ja kõrge palgaga ametitega seotud ülesannete puhul. Tõenäoliselt kajastab see tänast TI alast teadlikkuse levikut, kui ka selle võimaluste piiratust.
Uudse majandusindeksi taustaprotsesside osas on kasulik teada, et 2021. aastal loodud Anthropicu üks asutaja ja peadirektor Dario Amodei märkis jaanuaris toimunud Maailma Majandusfoorumil, so mida ilmsemalt olles informeeritud käesoleva majandusindeksi alusinformatsioonist, et TI mudelid võivad kahe kuni kolme aasta jooksul ületada inimeste võimeid "peaaegu kõiges". Isegi kui see oleks 1% mõttelisest „kõigest“, on tegemist triljoni dollari suuruse uue turusegmendiga. Mille nimel on väga raske end tagasi hoida.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.