Inimesed ei ole robotid ja põhjus miks nad teatud olukordades eelistavad roboteid, tuleneb inimeste tehtavatest vigadest. Viga oleks rääkida teste inimeste vormis. Vigu teeme meie. Krooniliselt. Palju väiksemaid ja siis mõned korralikud. Kodus, tööl ja avalikus ruumis. Ühtedest natuke õppides, ülejäänud enda või teiste valuks jättes. Lootuseta kordagi vigadest lahti saada.
Vigade tekke põhjuseks on enamasti meie piiratud kogemus ja puudlikud teadmised, loomuomased kognitiivsed kallutatused, emotsionaalsed tegurid, unustamised, väsimus jne. Kõiki neid nõrkusi püüame masinaid, roboteid ning tehisintellekti arendades välistada. Ometi need ei meeldi meile. Veatud masinad jätavad mulje külmast ja halastamatust loomusest. Paradoksaalselt meeldivad meile vigu tegevad kaaslased. Aga mitte vigu tegevad masinad.
Unustame pahatihti asju. Kes prille, kes võtmeid või telefoni. Taoline unustamine ei piirdu koduse, lohakust ja apsakaid endasse neelava keskkonnaga. Unustatakse ka suure pinge ja keskendumise olustikus. Näiteks patsiendi operatsiooni käigus unustatakse tema sisse kirurgilisi instrumente, opereeritakse vale jalga jne. Lugudena on operatsioonisaali unustamise näited hirmutavad. Aga kuna vigu teevad inimesed, on neil üks iseäralik omadus. Inimlikud vead kipuvad korduma. Põhilised apsakad on ennustatavad, võimaldavad luua tüüpilisemate vigade mõju leevendamiseks lahendusi. Näiteks kirjutatakse enne operatsiooni jalale kumba jäset peab opereerima. Protseduuri lõppedes loetakse üle kõik operatsioonis kasutatud instrumendid jne.
Analoogsed olukorrad korduvad teistes valdkondades. Teatud tüüpi vead kipuvad korduma näiteks raamatupidamises. Raamatupidaja on inimene ja tema nõrkused võib sõna otseses mõttes raamatupidamislikult arvele võtta. Väsimuse, tähelepanu kõrvalejuhtimise või lihtsalt tähelepandamatuse tõttu juhtub regulaarselt vigu andmete sisestamisel ja arvutustes. Nende ärahoidmiseks rakendatakse kahekordse sisestuse lahendusi, regulaarseid auditeid ja tarkvarapõhiseid kontrolle. Õigusemõistmisel võivad otsused sisaldada erapoolikuse või eksliku teabe tingitud vigu. Kohtunikud on inimesed, st nende otsustusvõime paratamatult kõigub. Võimaliku ebaõigluse minimeerimiseks eksisteerivad apellatsioonikohtud jne.
Olles ise ekslikud, oleme ka kõige sobivamad eksimuste minimeerijad. Tänu ajaloolisele kohandumisele mõistame ja näeme inimestena instinktiivselt ette teiste inimeste vigu. Tunneme vigu tegevate inimeste keskel end turvalisemalt kui vigu tegevate masinate keskel. Selle tehniliselt kujundatud maailmaga liitub nüüd tehisintellekt oma vigadega.
Maailmas tunnustatud arvutiturbe ekspert Bruce Schneier hoiatab, et TI vead on inimese omadest mitmel puhul erinevad. Järelikult ei piisa kui teadvustatakse, et TI teeb vigu. Kipume kujundama petliku turvatunde, olles vestlusboti vastusest püüdnud kinni mõne silmatorkavalt totra vea. Sellest ei piisa. TI vead võivad esineda harjumatul viisil, olukordades ja vormides milles on vigu raske ära tunda. Küsime ju teavet, mille osas meie enda teadmised on puudulikud. Samas eeldame, et TI ei ole kitsa eriala spetsialist vaid oskab meile vastata erievates eluolu kujundavates teemavaldkondades. TI rakendatakse ametlikult ning metsikult ettevõtlusest ja majandusest, rahandusest ja juriidikast kuni diagnostika ja ravini.
Erinevalt inimestest ei tulene TI vead väsimusest ega tähelepanu hajumisest. Inimest saab iseloomustada tema korduma kippuvate vigade põhjal. Tema vead toovad esile individuaalsed nõrkused või teadmiste iseloomuliku puudulikkuse. TI teadmiste ruum on suur ja selle vead esinevad igas teemavaldkonnas juhuslikult, ilma tüüpilise mustrita. Inimese tehtud vigadega kaasneb sageli kaks käitumisjoont. Teadmatus väljendub ebakindluses ning lisaks ta tunnistab, kas enne või pärast viga, et ega ta seda teemat väga hästi ei valda. Vigu tegev TI on valdkonnast sõltumata alati enesekindel. Inimesed ei kontrolli vastuste tõepärasust vaid eelistavad hinnata lausuja renomeed ning käitumist. TI renomee on suhteliselt hea, ning enesekindlus veenev. Erinevalt inimlikest vigadest, mille lahendamiseks oleme kultuuriliselt ja psühholoogiliselt rohkem valmis, võivad TI vead jääda pikemaks ajaks märkamatuks ja levida.
Schneier ei paku lihtsat lahendust, sest meil puudub piisav kogemusele rajanev arusaam TI vigade eripäradest. Vigade ärahoidmine põhimõtteliselt ei ole võimalik. Neid saab minimeerida ja nendeks on võimalik ette valmistuda. Schneier soovitab TI arendajatele, et need õpetaksid TI tegema vigu inimese moodi, demonstreerima rohkem ebakindlust vmt. Lisaks näeb ta vajadust arendada TI vigu õppivaid TI põhiseid veaparandajaid. Inimesele on vigu tegev TI uudne väljakutse.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.