Mõned eksperdid ennustasid seoses kiire ja kontrollimatu tehisintellekti levikuga käesolevale aastale tõsiste tagajärgedega konflikti. Pea üksteisti kuud on möödas, aga midagi väga suurt pole veel juhtunud. Võimalik, et eksperdid eksisid. Või siis on häda kohe saabumas.
Viimase kasuks vihjavad mõned värsked juhtumid. Kriiside puhul öeldakse, et alguses paistab elu aeglane ja siis tuleb kõik ühe korraga. Silmas peetakse varasemate protsesside rahulikku kulgu. Eraldi võetuna ei nähta üheski otsest ohtu. Ent vähese mõjuga varasemat muutvate protsesside kombineerumise tulemusel areneb märkamatult asjade seisus ebastabiilsus. Seejärel piisab kriisi vallandamiseks ühest iseseisvast ja näiliselt väheolulisest protsessist. Mistõttu sellel lastakse sündida. Pärast peetakse kõige halva põhjuseks ning keskendutakse ainult sellega tegelemisele.
Tõelise kriisi eelset olustikku iseloomustab ka mõnikord kriitiline aeglustumine. Siis võib jääda mulje rahulikust olustikust tänu varem sihipäraste tegevuste hajumisele ning tuttavate protsesside aeglustumisele. Mida põhjustab vajadus tegeleda uute pisikesena näivate probleemidega. Tegelikkuses ollakse sattunud olukorda, milles uue väljakutsega tegelemiseks on ressurss otsakorral ning käivitub doomino kivide hoogustuva järjestikku teineteise peale kukkumiste sündmuste jada. Siis paistab, et kõik juhtub ühe korraga. Kuigi tegelikud põhjused algasid oluliselt varem.
Varasemast on juba pikemat aega arutletud selle üle kas inimeste loomingut analüüsides sama tegema õppivad TI süsteemid rikuvad mingeid loomeõiguste norme. Näiteks kui TI pildi tegemise mudeli väljaõpetamiseks kasutati kellegi professionaali tehtud fotosid. Kas see oleks tavapärane intellektuaalne suhe pildimaterjali, sarnaselt kõikide professionaalsete fotograafidega? Või on tegemist piltide tegemisega palka teeniva piltniku tööjõu loata ja ilma õiglase hüvitiseta ekspluateerimisega? Võrdlus teiste fotograafidega on kohane, sest ka nemad võivad võõrast pildist midagi õppida, et siis asuda tegema sarnaseid pilte. Lahjendades fotograafide turul jagatavaid majanduslikke hüvesid. Enamasti raha, aga ka tunnustust jmt. TI potentsiaal on teha sama tohutu palju suuremas mahus. Erinevalt aeglaselt kasvavatest inimestest, rajaneb TI levik olemuslikult eksponentsiaalselt kiirenevale kopeerimisele.
Lähiajal peaks selguma kas äsja läidetud süütenöör ulatub plahvatusohtlike meeleoluaurudeni. OpenAI peatas jooksujalu uue tekstist videomaterjali genereeriva Sora teenuse kasutuselevõtu. Põhjuseks on teenust testima palutud valdkonnas leiba teenivate loomeinimeste poolt avalikkusele lekitatud teave. Sora piiratud võimekusega versioon oli jõudnud olla valitud loomingulisele avalikkusele kättesaadav vaid mõned tunnid, kui juurdepääs ootamatult peatati.
Esmapilgul kulges kõik tavapärases koostööformaadis. Sarnaselt enamuste avalike on-line teenustega, kutsutakse valmivat versiooni proovima nn beetatestijatest vabatahtlikud. Raha selles protsessis ei liigu. Lähtutakse mõlema poole huvidest. Teenuse arendaja soovib leida võimalikke probleeme. Beetatestijad saavad rahuldada uudishimu. Sest neile avaneb tasuta juurdepääs uhiuuele teenusele. Enamasti ei eeldata testijatelt muud peale tavalise kasutamise. Olgu veel lisatud arendaja huvina, et tänu enamasti fännidest beetatestijatele, levib nende kaudu ka turunduslikult tõhus sõnum uue teenuse põnevatest omadustest.
Antud loos said Sora videomaterjali generaatorile juurdepääsu mitmed filmitegijad ja visuaalkunstnikud. Paraku päädis seekordne koostöö ebatavaliselt. Grupp teenust kasutada saanud kunstnikke koostas emotsionaalselt vihase kirja. See algab pöördumisega „korporatiivsete kubjaste“ poole. Ning jätkub, et neid meelitati sarnaselt kuritegelikule rahapesule, „pesema kunsti“, et nad räägiksid maailmale kui kasulik tööriist on Sora. Tigedas formaadis tuuakse välja loetelu, et kunstnikud ei ole tasuta arendustöötajad, vigade otsijad, reklaamiv nukuteater, treeningandmed ega valideerimise instrumendid.
Vihane pöördumine sisaldab veel mõnd pahameele puhangut. Tervikuna jätab mulje korrapäratust reaktsioonist, mis isegi ei eelda „kubjaste“ õigel teele suunava dialoogi sündimist. Oleks pahameele põhjuseks maksmata palk, kohatu ületöö nõuded või alatu ekspluateerimine, peaks avalikusele kirjeldama konkreetseid puuduseid ning osutama halva paranduse ja lahenduse otsimise võimalustele. Tegemist oli vabatahelikult juurdepääsu saanud inimestega, keda ajendas uudishimu. Ent antud sihitust, kuid vihasest reaktsioonist võib aimata, et vaukohaks on kohtumine reaalse ohuga. Varasemate kuulduste põhjal olevat Sora revolutsiooniline. Revolutsioonid lõhuvad. Jääme ootama antud kriisi järgmist faasi.
Enne veel olgu lisatud suuremasse pilti teine loomingulist maailma potentsiaalselt šokeeriv teadaanne. Investoritelt rahasüsti saanud uudne raamatukirjastus kavatseb järgmisel aastal avaldada 8000 uut raamatut. Need valmivad TI ja inimeste koostöös. Viimased võivad teksti toimetamise eest teenida 1800 kuni 5000 dollarit. Millest järeldub, et kirjutamise põhitöö teeb TI. Mõeldes lugejatele, siis varasemalt on juba levinud inimeste asemel TI rakendamine raamatute heliformaati sisselugemiseks. Seega on raamatutel vähemalt üks lugeja ja seegi on TI. Ka see uudis äratas protestilaine. Sellised väikesed loomeinimest kantud tõrvikud võvadki näilises rahus toimetanud linna põlema panna.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.