TikToki saatus USA's ripub uuesti niidi otsas. Tegemist ei ole aprillinaljaga. Kuigi edasi-tagasi end ümberlükkavate sündmuste jada sarnaneb nalja struktuurile, kui vaid poleks kaasatud geopoliitika ja majandusstrateegia.
Hiinlastele kuuluva sotsiaalmeedia saatus USA's on olnud laenatud ajal aasta algusest. Maailma uudishimu siirdus vahepeal mujale, jättes loo rippuma tähelepanutusse tuulevaikusesse. Sel nädalal seisab populaarne sotsiaalmeediaplatvorm segases Ameerika saagas järjekordselt silmitsi olulise tähtajaga.
Rakendus keelati USA-s 19. jaanuaril. Ehk päev enne uue presidendi ametisse asumist. Katse leida kaitset USA ülemkohtust ebaõnnestus ja keelu rakendumine pidanuks olema päevselge. Seda enam, et uuesti ametisse valitud president oli see kes oma eelmisel valitsemiseajal algatas TikToki keelamise. Ta põhjendas teenuse USA'st väljaajamist vajadusega kaitsta rahvuslikku julgeolekut. Võõrale riigile kuuluv populaarne teenus ohustavat ameeriklaste heaolu ja vabadust.
Tõenäoliselt oli suurem põhjus teenuse populaarsus presidendi suhtes kriitliste noorte seas. TikTokis levisid teda tögavad ja vastaskandidaati toetavad videod. Trump ähvardas teenuse ära keelata 2020. aasta suve lõpuks. Juhul kui seda ei müüda mõnele USA omanikule. Keegi ei teadnud kuidas ta seda teeks. See ärimehi ei seganud ja huvi TikToki ostmiseks avaldas mitu ettevõtjat. Neid huvitas teenuse populaarsus.
Olukord meenutas peaaegu lotovõitu. USA suured IT ettevõtted ei osanud sellist teenust luua. Eduharjal ettevõte ei sooviks seda ka müüa. Ent nüüd tekkis sunnitud olukord, milles müüa sattus nõrgemasse positsiooni, talle võimaldati vähe valikuid. Muuhulgas hinnas nõustumise osas. Kiiresti sündiski esialgne lepe, et teenus siirdub Microsofti alla.
Täna oleme targemad. See kaup jäi katki. Nagu ka kõik järgmised katsed. Seda hoolimata poliitilisest survest. President Trump kirjutas paar kindla kuupäevaga TikToki keelustavat direktiivi. Mida mõne aja pärast täiendas keeludaatumit edasilükkava eeskirjaga. Tegemist oli presidendi valimiste aasta, ehk poliitiliselt kalli ajaga. Mis venis. TikTok kaebas otsuseid kohtusse, viidates sõnavabaduse rikkumistele, poliitikute sekkumisele vabasse ettevõtlusesse jne. Lisaks võttis Hiina riik vastu seaduse, mis keelas suurandmetega tegelevate ettevõtete müügi.
Donald Trump kaotas valimised ja president Joe Biden tühistas tema väljastatud TikToki keelu. Ent umbes aasta hiljem muutus TikToki teema uuesti aktuaalseks. Omavahel suhteliselt sallimatud vabariiklased ja demokraadid hakkasid ühiselt pooldama teenuse keelustamist. Juhtus isegi nii, et üks tuntud demokraadist senaator tunnistas, et peab suure valu kiuste tunnistama Trumpi pakutud keelu õigust ja nad oleks pidanud kogu probleemi palju varem lahendama. Mille peale Trump kuulutas avalikult kui tark ta oli olnud.
Umbes 2023. aasta paiku algaski uus TikToki keelustamise prosess. Toetajateks olid demoraadid ja vabariiklased ning nendele lisaks iseseisvate keeldu pooldavate ja Hiinat ründavate sõnavõttudega Donald Trump. Käes oli järjekordne presidendi valimiste aasta ja president Joe Biden allkirjastas USA kongressi mõlemas kojas kinnitatud TikToki keelava seaduse. Keeld pidanuks kehtima alates 2025. aasta 19. jaanuarist, ehk päev enne valimised võitnud presidendi ametiaja algust.
Valimised võitis Donald Trump. TikToki keeld oli vähemalt sama suur uudis kui tema inaugureerimine. Ning president Trump allkirjastas korralduse täitevvõimu edasilükkamiseks. Hoolimata, et juristide hinnangul presidendi piiratud volitused seda ei võimalda. Väga palju ei protesteeritud. Võimalik, et seda hoidis tagasi TikToki populaarsus ja poliitikute soovimatus sattuda peamiselt nooremate valijate pahameele alla. Trump põhjendas oma meeleolu muutust samuti noortele valijatele meeldimisega tõdedes, et ta teenis 36% noorte häältest, mida on rohkem kui noorte seas ebapopulaarsetel vabariiklastel. Pakkudes, et selles võis olla suur teene tema ootamatult positiivseks muutunud suhtumises TikToki. Demokraadid pole protesteerinud. Ilmselt näevad võimalust lasta president Trumpil mässida end ebamugava probleemi puntrasse.
Trumpi ajapikendusaeg saab läbi 5. aprillil. Valida on müügi ja keelu vahel. Või siis nuputatakse veel üks pikendus. Antud loo lõpetuseks sobib hästi USA vanema põlve koomiku Will Rogers'i tähelepanek, et ta ei tee nalja vaid kirjeldab valitsuse tegutsemist.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.